loading...
پست های آپدیت شده
آرش حکیم زاده بازدید : 91 پنجشنبه 12 فروردین 1400 نظرات (0)

یکلمه "نازی" با "شر" قابل تعویض است. مردم تمایل دارند با گیجی ("چگونه ممکن است چنین چیزی اتفاق بیفتد؟") و احساس برتری نسبت به آلمانی ها به این زمان از تاریخ نگاه کنند ("آنها وحشی هستند. چه کسی می تواند از چنین فجایع حمایت کند؟").

آسان است تصور کنید که به کدام طرف تاریخ افتاده اید. طرف خوب

اما آلمانی های واقعی هنگام تماشای قدرت گرفتن هیتلر چه احساسی داشتند و چه فکر می کردند؟ آیا همه آنها شرور بودند؟ آیا همه آنها مغز شسته شده اند؟ آیا همه آنها اینقدر با ما متفاوت بودند؟

بیایید از الیزابت س askال کنیم

الیزابت گبنسبلن زنی بود که در شهر براونشویگ آلمان متولد و بزرگ شد. این جایی است که او با مردی به نام کارل ازدواج کرد و فرزندان خود را تربیت کرد - یک دختر ، ارمگارد و یک پسر ، ابرهارد.

در سال 1920 ، ایرمگارد 13 ساله به هلند نقل مکان کرد. نه سال بعد ، درست زمانی که نازی ها در کشور خود به قدرت می رسیدند ، او با یک هلندی ازدواج کرد و خانواده خود را تأسیس کرد. ایرمگارد دهه بعد را در هلند گذراند و با اعضای خانواده اش که هنوز در آلمان بودند نامه ای رنج می برد.

این نامه ها که سالها بعد توسط فرزندان ایرمگارد در یک کتاب کشف و منتشر شد ، نگاهی صمیمی به خانواده ای دارد که در اثر جنگ ، مرگ ، از دست دادن ، هرج و مرج و عدم اطمینان از بین رفته است.

آنها همچنین خانواده ای از هواداران نازی را نشان می دهند.

قسمت عمده ای از نامه ها بین ارمگارد و مادرش الیزابت رد و بدل شد. در اوایل دهه 1930 ، قبل از جنگ و قبل از هولوکاست ، الیزابت درباره رژیم هیتلر چه می گفت؟

آلمان را دوباره عالی کنید

آلمان در جنگ جهانی اول (WWI) یک شکست روح شکننده متحمل شده بود. مردم آلمان احساس حقارت و ظلم کردند.

با فشارتر ، آنها از نظر اقتصادی در تلاش بودند . در دهه 1920 تورم بسیار بدی بود ، پولی که برای خرید کراوات کت و شلوار صبح نیاز داشتید فقط می تواند یک نان شب برای شما فراهم کند. مردم گرسنه ، ناامید و عصبانی بودند.

و عصبانیت آنها شکل خاصی گرفت. نه تنها مورد ظلم قرار گرفتند ، بلکه "افراد کمتر" نیز به آنها ظلم کردند.

هیتلر از همه این احساسات سنگین بهره برد. او قول سعادت به ملت پاک ، زیبا و خاص آلمان را داد - و مجازات را برای کسانی که سعی در نابودی آن داشتند.

الیزابت ، مانند بسیاری دیگر از همرزمانش ، معتقد بود که رژیم نازی آلمان را به عظمت سابق خود باز می گرداند. وی در یکی از نامه های خود به ایرمگارد گفت:

"چگونه آنها ایمان خود را به آلمان و پیروزی نهایی آلمانی واقعی که ما در خون خود داریم بازگردانیدند!"

تهدید کمونیست

کمونیسم طلسم کاملی در دنیای غرب داشته است. درست مثل امروز ، یک قرن پیش مردم فقط از ذکر آن وحشت زده می شوند.

منابع می گویند تهدید کمونیست "به عنوان یک نیروی همه جانبه با قدرت نابودی کامل ملت آلمان" تلقی می شد.

مردم باید از آن در امان بمانند. آنها به اقدام محکم ، قاطع و تهاجمی علیه آن نیاز داشتند. برای نقل یکی دیگر از نامه های الیزابت:

"آخرین انسان برای مقاومت در برابر کمونیسم مورد نیاز است."

این همان چیزی است که هیتلر قول داده است - و آنچه آلمان به حزب او اعتماد کرده است.

س Jewishال یهود

چندین سال قبل از آنکه اردوگاه های کار اجباری میلیون ها نفر از یهودیان ، رومی ها ، معلولان و اسیرکنندگان را به دود تبدیل کند ، یک کارزار روشمند افزایش خشونت علیه یهودیان در آلمان آغاز شد.

یک سوال مشترک - و شاید مهمترین سوال از همه - این است که آیا اکثر مردم آلمان از سرنوشت همسایگان یهودی خود اطلاع داشته و به آنها اهمیت می دهند؟

برخی از آلمانی ها از آزار و شکنجه خوشحال شدند. دیگران کمک کردند و زندگی خود را به خطر انداختند. اما در مورد کسانی که در وسط هستند - اکثریت قریب به اتفاق؟

الیزابت می تواند در اینجا نیز کمی روشن کند.

هنگامی که دخترش ، ایرمگارد ، از افزایش شایعات در مورد خشونت نازی ها علیه یهودیان ابراز نگرانی کرد ، الیزابت آنها را به عنوان "گزارش های تحریف شده" ، "کار تحریک کنندگان" و "کاملاً پوچ" تحقیر کرد.

الیزابت در پاسخ به اینکه مردم تمام مغازه های یهودیان را در هم کوبیدند ، گفت که این "چیز اضافی ناخوشایندی" است اما "بچه های لال" بودند که این کار را کردند.

وقتی خشونت و آزار و شکنجه به سطحی رسید که دیگر نمی توان انکار کرد ، الیزابت آن را پاسخی اجتناب ناپذیر به "خسارتی که نوع آنها ایجاد کرده است" خواند.

وی در یكی از صدها نامه ای كه الیزابت به دخترش نوشت این خشونت نژادی را "اشتباه" توصیف نكرد. فقط به عنوان "اغراق آمیز در گزارش ها" یا به عنوان "سزاوار".

نامه های الیزابت از اوایل دهه 1920 به ارمگارد - قبل از به دست گرفتن قدرت توسط هیتلر - نشانه های واضحی از یهودستیزی را در بر داشت. در دهه 1930 ، با جسارت رژیم حاکم ، این احساسات شکل سیاسی ، پرخاشگرانه و خودخواهانه ای به خود گرفت.

آیا همه آنها متعصب بودند؟

در حالی که الیزابت نازیسم را جشن می گرفت ، شوهرش ، کارل ، بسیار معتدل تر بود. او همچنین یک هوادار نازی بود اما همچنان در مورد "وعده های بزرگ نجات ملی" هیتلر تردید داشت.

نمونه مشابهی در محافل مذهبی پروتستان آلمان مشاهده شد. بسیاری از رژیم نازی به عنوان چشم انداز "تجدید ملی" و بازگشت به "یک کشور اصیل" استقبال کردند.

آنها به خصوص از این اعتقاد که نازیسم ارزشهای محافظه کارانه خانواده و ایمان را به زندگی عمومی باز می گرداند بسیار هیجان زده بودند.

نگرانی هایی وجود داشت. برخی نگران بودند که رژیم نازی بتواند "انجیل را خراب کند" و بسیاری مانند کارل گبنسبلن با اندیشه انتقادی می توانستند به سیاست های هیتلر نگاه کنند. و مانند کارل گبنسبلن ، بسیاری از آنها رسماً از نازیسم حمایت می کردند.

هنوز هم ، اکثریت قریب به اتفاق مسیحیان آلمان از ایدئولوژی نازی ها استقبال کرده و برای حمایت از تعصبات ضد یهودی خود به تعابیر سنتی از کتاب مقدس مذهبی اعتماد کردند.

زمان مشخص شد

دهه 1930 برای یک آلمانی متوسط ​​امیدوار کننده بود. کشور رو به افزایش بود ، با دشمنان برخورد می شد ، افرادی مانند الیزابت در اعتقادات و شکایات دیرینه خود احساس حق می کردند.

همه ما می دانیم که چطور بعداً در مقیاس بزرگتری اتفاقات افتاد. اما چگونه آنها برای الیزابت و خانواده اش پیش رفتند؟

نه الیزابت و نه کارل برای دیدن جنگ جهانی دوم (جنگ جهانی دوم) یا دیدن سقوط هیتلر زندگی نکردند. آنها در سال 1936 و 1937 مریض شدند و درگذشتند. ایرمگارد مکاتبات خود را با مادربزرگش ، مینا و برادرش ، ابرهارد ادامه داد. در طول جنگ جهانی دوم ، نامه ها کوتاه تر ، ناخوشایند تر ، کمتر به سیاست و ایدئولوژی ها تمرکز داشتند و بیشتر به بقای فوری توجه داشتند.

ابرهارد که با فداکاری و اشتیاق کامل به ارتش نازی پیوسته بود ، تا زمان مرگش دچار فروپاشی عاطفی کامل شده بود. او هم در شرق و هم در جبهه غرب جنگید و شاهد قساوت علیه یهودیان بود. او هم صدمات جسمی دید و هم شکست عصبی ، که منجر به مدت طولانی ماندن در یک بیمارستان نظامی شد. او عاشق یک زن نیمه یهودی شد اما بارها از حق ازدواج با او محروم شد. او در افسردگی ، ناامیدی و ناامیدی کامل در سال 1944 در جبهه درگذشت.

پدر و مادر ابراهیم ابرهارد زنده نبودند تا پایان غم انگیز او را ببینند.

اما اگر در دهه 1930 به آنها هشدار داده شود كه چگونه اوضاع می تواند رخ دهد ، آیا آنها چیزی را تغییر می دادند؟

پاسخ این است که ، به احتمال زیاد ، منفی است.

آنها خود را قربانی می دیدند ، نه متجاوز. آنها نازیسم را جنبشی قدرتمند در برابر چپ سیاسی می دیدند و از مردم آلمان در برابر همه بدیهایشان محافظت می کردند. آنها فکر کردند که همه خشونت ها موجه است و برای محافظت از آنها انجام شده است.

حتی کسانی که می توانستند عظمت هیتلر را ببینند یا با برخی از لفاظی های او مخالف باشند ، هنوز رژیم او را پذیرفته اند.

ذهنیت آلمانی های متوسط ​​دهه 1930 را احتمالاً می توان با نقل قولی از پیتر فریتچه - مردی که نامه های الیزابت و ارمگارد را به انگلیسی ترجمه کرد - بهترین توصیف کرد:

"شما می توانید در رایش سوم بدون داشتن نازی ها عاشقانه زندگی کنید."

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 38
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 23
 • آی پی دیروز : 48
 • بازدید امروز : 44
 • باردید دیروز : 277
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 4
 • بازدید هفته : 815
 • بازدید ماه : 321
 • بازدید سال : 28,803
 • بازدید کلی : 29,992